Co zrobić, by trening był idealny – koszulka kompresyjna Compressport

/ / Trail

Jako wciąż czynni sportowcy staramy się na każdy trening wychodzić perfekcyjnie przygotowani. Pełny bidon wody, odżywka, stoper czy też laktometr towarzyszą nam na każdym treningu. Nie zapominamy też o ubiorze i tutaj z pomocą przychodzi nam odzież kompresyjna. Wykorzystujemy cały arsenał oferowany przez firmę Compressport. Tym razem naszą szczególną uwagę zwróciła koszulka kompresyjna z długim rękawem ON/OFF. Co nas w niej urzekło?

Koszulka kompresyjna ON/OFF Multisport z długi rękawem pozwoliła nam odczuć najbardziej pożądaną wśród biegaczy rzecz, a mianowicie zmaksymalizowaną aerodynamikę ruchu. Setki razy pisaliśmy o tym, jak ważna w bieganiu jest praca naszych ramion i ustawienie tułowia. Koszulka z długim rękawem ON/OFF pozwala o tym przypomnieć na każdym treningu. Nie czytając wcześniej nic na temat omawianej koszulki, wyszliśmy ubrani w nią na trening tempowy: trucht, skipy, stretching dynamiczny, a następnie żwawe odcinki 50-100-150-200 metrów. Koszulka jak koszulka – dało się tylko odczuć, że wywiera nacisk na nasze mięśnie. To, jak miało się to przełożyć na nasz późniejszy trening, miało okazać się dopiero wkrótce.

Zaczynamy… Dwunastominutowy trucht po przyjemnej zieleni. Pogoda jesienna, a więc już trochę chłodniej, na niebie słońce. Koszulka leży jak ulał, nie sprawiając żadnego uczucia dyskomfortu. W czasie rozgrzewki czujemy wspomniany już tutaj delikatny ucisk. Nazwijmy go wręcz… subtelnym. Teraz pora na główną część treningu – bieganie! Najpierw kilka przebieżek na dotarcie i do dzieła. Koszulka kompresyjna w tym momencie zaczyna swoją robotę. W czasie biegu wielu lekkoatletów odchyla swój tułów do tyłu, co jest spowodowane m.in. słabymi mięśniami grzbietu. W koszulce kompresyjnej możemy poczuć pracę mięśni, co często skłania nas do korekty ustawienia naszej sylwetki. Koszulka z długim rękawem ON/OFF Multisport nie jest luźna jak zwykła koszulka. Wręcz przeciwnie – dokładnie opina nasze mięśnie, nie pozostawiając żadnych pustych przestrzeni. To w bieganiu bardzo duża różnica. Pozwala bowiem poczuć się w biegu naturalnie. Ucisk na mięśnie sprawia, że czujemy naszą naturalną krzywiznę kręgosłupa. W luźnej koszulce nasze plecy wyglądają z boku, jakby były proste, z kolei w kompresyjnej widać dokładne odzwierciedlenie naszej anatomii. Odpowiedzmy sobie tutaj na pytanie: Wolimy biegać w szacie, która ma za zadanie maskować goły tors czy też chcemy na trening wyjść w koszulce, która pomoże nam wzorowo wykonać trening? Jeśli mówimy i dążymy do perfekcji to nasza odpowiedź powinna być tutaj oczywista.

img_8209

Codziennie trenując, wiele razy dobieraliśmy na nasz trening opinające koszulki. Każda z nich miała jednak jakiś minus. A to za bardzo się w niej pociliśmy, a to za bardzo nas krępowała… W końcu znaleźliśmy złote rozwiązanie – koszulka kompresyjna! Na treningu czuliśmy się w niej odświeżeni. Nie tylko mniej się w niej pociliśmy, co czuliśmy, że dzięki niej łamiemy opór powietrza. 90% energii, jaką zużywamy na pokonanie danego odcinka przeznaczamy na walkę z oporem powietrza. Kiedy mamy luźną koszulkę, powietrze z każdym naszym krokiem dokładnie wypełnia luźne przestrzenie pod założonym materiałem. To sprawia, że nasz opór jest jeszcze większy, a większe zużycie energii sprawia, że zapominamy o technice, skupiając się tylko na dotarciu do mety. W uciskającej koszulce kompresyjnej efekt jest zupełnie inny. Powietrze, zamiast szukać wolnych przestrzeni pod naszym ciałem, przechodzi wokół nas niczym zlewająca się woda. Oczywiście, dalej walczymy z oporem, ale o kilka procent mniejszym. W skali długości dystansu ma to niebagatelne znaczenie. Na koniec artykułu krótka refleksja na temat tego czym właściwie jest tworzona przez koszulkę „kompresja” – to aerodynamika, ucisk? O co chodzi z tym terminem i jak on ma się do faktów?

img_8231

Kompresja, czyli ściskanie lub zmniejszanie czegoś ma szereg zastosowań w wielu dziedzinach. W przypadku fizjologii człowieka chodzi o wywołanie ucisku na mięśnie, który w rezultacie sprawia, że zwiększa się ciśnienie krwi w tętnicach. Skutkuje to szybszym powrotem krwi do serca. Jeśli w naszej krwi gromadzą się uboczne skutki zmęczenia, to dzięki kompresji jesteśmy w stanie szybciej się ich pozbyć. Koszulkę kompresyjną ON/OFF Multisport możemy więc używać nie tylko na treningach, ale także do chodzenia na co dzień.

Autor: Sebastian Bednarczyk, Radosław Czyż
Strona internetowa: www.sprinterzy.com
Produkt: Koszulka kompresyjna z długim rękawem ON/OFF Multisport
Zdjęcia: Sprinterzy.com

img_8222